Фармацевтична індустрія України стає більш технологічною та інноваційною - дослідження
Фармацевтична індустрія України стає все більш технологічною, сучасної і інноваційної. А впровадження європейських стандартів у виробництві разом з високою інтенсивністю інвестицій робить фармацевтику однією з найбільш динамічних секторів економіки з високою доданою вартістю. Галузь підвищує доступність сучасних ліків і вносить вагомий внесок в розвиток економіки України. Про це йдеться в інфографіческом довіднику "Фармацевтика України 2020", підготовленому компанією Top Lead за підтримки фармацевтичної компанії "Дарниця" і аналітичного партнера BusinessViews.
Глава ради директорів Darnitsa Group Дмитро Шимків зазначає, що за останній рік фарма розвивалася, в першу чергу, за рахунок активного використання сучасних технологій.
"Лідируючі українські компанії на практиці застосовують робототехніку, штучний інтелект, комп'ютерне моделювання, блокчейн, хмарні технології, і керують виробництвом віддалено завдяки промисловому інтернету речей. Фарміндустрія займає друге місце з інтенсивності інвестицій і створює 30 млрд грн доданої вартості. Тому з упевненістю можна говорити, що фармацевтика - це галузь, яка розвиває національну економіку," - підкреслює Шимків.
Станіслав Шум, CEO Top Lead також упевнений, що українську фармацевтику можна вважати зразком того, якими мають бути індустрії в економічно розвинених країнах.
"Один співробітник галузі створює більшу додану вартість, ніж працівники багатьох інших галузей. Вона динамічно зростає - швидше, ніж економіка в цілому, забезпечує високі зарплати, створює і підтримує багато робочих місць в суміжних галузях. Фармацевтика - одна з найбільш наукоємних індустрій, а обсяги інвестицій в R&D ростуть з року в рік. Українські виробники ліків успішно конкурують на вітчизняному ринку і нарощують обсяги експорту. Тому фармацевтичну індустрію важливо тримати на радарі і досліджувати причини її успіху. Для цього ми щорічно готуємо інфографічне дослідження "Фармацевтика України" спільно з компанією "Дарниця", одним з найбільш інноваційних і успішних в Україні виробників ліків".
У дослідженні вказується, що обсяг фармринку продовжує рости, збільшується споживання лікарських засобів на душу населення, зростає частка рецептурних препаратів.
Домінуюча роль як і раніше належить аптечному сегменту - 89% ринку фінансується безпосередньо споживачами і лише 11% - державою. Середньорічний темп зростання обсягів аптечного ринку за останні 5 років склав 12%. У 2019 аптечні продажі склали $ 3,4 млрд. На цьому тлі динаміка госпітального ринку залишається низькою - 6% за останні 5 років, а його обсяг в минулому році дорівнює $ 0,4 млрд.
Оцінюючи обсяг споживання лікарських засобів, аналітики відзначають, що в 2019 році він зріс на 28% до $ 105 на людину. При цьому в структурі споживання 61% припадає на рецептурні ліки.
Для фармринку України характерна висока висока сегментація і конкуренція. Близько третини продажів доводиться на ТОП-10 найбільших компаній, з яких 6 є українськими.
Автори дослідження відзначають, що обсяг інвестицій в фармвиробництво не відновився до докризового рівня, але інтенсивність тут вище, ніж в інших галузях і вона продовжує зростати. Сьогодні один співробітник фармацевтичної галузі створює найбільшу в Україні додану вартість - 1,2 млн грн, випереджаючи сферу IT - 0,8 млн грн та металургію - 0,4 млн грн.
Говорячи про виклики для фарміндустрії в період COVID-19 автори довідника зазначають, що в цілому пандемія посилила колаборації і підштовхнула багатьох виробників і розробників в різних країнах почати спільні дослідження з пошуку вакцини від COVID-19. Позитивний вплив на зростання ринку зробило дозвіл здійснювати замовлення препаратів онлайн, це розширило доступність ліків для українців.
Нагадаємо, раніше аналітики компанії Fitch Solutions заявляли про те, що український ринок фармацевтичної продукції в найближчі роки зросте і залишиться привабливим для інвесторів. Fitch Solutions відносить Україну до категорії high-reward markets, тобто ринків з високим потенціалом.