- Головна
- ПТСР: інформація для пацієнтів
- Життя з ПТСР: що може допомогти подолати розлад
Життя з ПТСР: що може допомогти подолати розлад
На тлі повномасштабної війни в Україні все частіше звучить таке поняття, як “життя з ПТСР”. У цій статті поговоримо про те, як допомогти собі та близькій людині в такому стані.
Як боротися з ПТСР
Раніше ми згадували статистику поширення ПТСР, тож тепер розповімо, яким чином можна допомогти собі впоратися з цим станом.
Якщо вам нещодавно повідомили, що у вас ПТСР, ви можете відчувати занепокоєння чи страх щодо цього діагнозу. Водночас, можливо, саме наявність ясного розуміння того, що ви відчували, принесе вам певне полегшення. Незалежно від того, що ви відчуваєте, найголовніше - знати, що ви не самотні.
Ваші емоції. Спочатку, після встановлення діагнозу, це цілком нормально - відчувати сильні коливання емоцій: від полегшення, що у вашої проблеми є визначення, до шоку та заперечення того, що це відбувається з вами.
Продовжуйте спілкуватися. Поділіться своїми почуттями з близькими, друзями, сім'єю чи кваліфікованим фахівцем. Можливо, також слід конфіденційно поговорити з роботодавцем/керівником, щоб він розумів, через що ви проходите, і міг надати вам необхідний рівень підтримки. Навіть зміна розташування робочого столу може вплинути на ваш стан.
Лікування та допомога. Існує чимало медичних та немедичних варіантів, що сприяють поліпшенню вашого стану, у тому числі йога, кінна терапія, кетогенна дієта, біг.
Ви можете пройти опитувальник посттравматичного стресового розладу за посиланням нижче.
Опитувальник посттравматичного стресового розладу (PCL-5)
Посттравматичний розлад: як допомогти собі
Займайтеся рутиною. Щоденні ритуали: душ, робота, обід за розкладом, прибирання – все це може допомогти у подоланні проявів ПТСР.
Просіть про допомогу. Якщо вам потрібні деякі зміни, які допоможуть досягти успіху в школі або на роботі, не бійтеся просити про це. Наприклад, якщо у вас виникли проблеми з концентрацією, попросіть пройти тести в тихішій кімнаті або попросіть переїхати до тихішої кімнати в офісі.
Отримайте підтримку. Якщо у вас є друзі та члени сім'ї, які можуть вас підтримати, дайте їм знати, що саме вам потрібно – прогулянка, зустріч на каву або телефонний дзвінок. Також можна спробувати знайти групу підтримки (особисто чи онлайн), щоб зв'язатися з тими, хто стикався з подібними проблемами.
Уникайте наркотиків, алкоголю та куріння. Так, може бути спокусливою ідея використовувати такі речовини, щоб уникнути важких проявів ПТСР. Але вживання психоактивних речовин може бути небезпечним та у довгостроковій перспективі ускладнить ваше відновлення.
Не будьте надто суворі до себе. Життя з ПТСР може викликати почуття провини, сорому та гніву. Коли ви почуваєтеся пригніченими, згадуйте цю пораду. Це допоможе згадати, що проблема не у вас як в людині, а у стресовому розладі.
Як пережити посттравматичний розлад: процес відновлення
ПТСР цілком можливо вилікувати, проте це не завжди просто чи легко. А якщо ваше відновлення триває не так, як ви хотіли? Можливо, лікування вам здається занадто тривалим чи ви просто не відчуваєте змін під час терапії ПТСР?
Можуть існувати причини, чому лікування не працює так швидко, як вам хотілося б. Ось кілька прикладів, що можуть уповільнити або не дозволити лікуванню бути максимально ефективним:
- Ви почуваєте себе недостойним. Не слухайте тих, хто не знає про ПТСР, а також не надто дослухайтеся до внутрішніх діалогів, які стверджують: “Це не спрацює”.
- Ви рухаєтеся дуже швидко. Ваш мозок, емоції та розум повинні працювати разом, тому не пришвидшуйте процес одужання. Витрачайте стільки часу, скільки потрібно саме вам.
- Ви збилися з дороги. Можливо, ви підійшли до якогось елементу відновлення, який відвів вас далі від основної травми. Це часто трапляється з людьми з ПТСР. Зупиніться та спробуйте розпізнати це відчуття.
- Контроль. Це нормально – використовувати контроль як спосіб “залишатися в безпеці”, проте, щоб одужання було повноцінним, вам потрібне вільне та відкрите середовище для роботи.
- Ви перевантажені. Лікування може здатися складним завданням – ви почуваєтеся гірше, ніж будь-коли раніше, і тому одужання може нагадувати довгу дорогу попереду.
- Емоційні та інші ресурси. Одужання може бути витратним процесом з точки зору ваших почуттів, стосунків, грошей та часу. Однак розуміння того, що ви можете повернутися до “минулого себе”, того варте.
- Впевненість в собі. Ви можете почуватися не досить впевнено, аби стати на правильний шлях одужання, тому дотримуйтесь порад професіоналів.
- Відповідальність. Вам необхідно на рівні емоцій “прийняти” лікування та одужання – без цього ви будете відірвані від мети.
Якщо ви помітили в себе будь-які з цих почуттів, поговоріть зі своїм терапевтом або близькою людиною, щоб допомогти і полегшити своє життя з ПТСР.
Джерела:
- Часті питання
- Найголовніше, не показуйте свого нетерпіння, не знецінюйте переживання. Будьте терплячими.
- Існує кілька методик виходу із ПТСР. Найбільш правильну може підібрати лише лікар після індивідуальної консультації. Не займайтеся самолікуванням.