Менструальний біль – дисменорея
До 20% жінок у світі почуваються зле під час менструації і відчувають сильний біль, що у ці дні вони просто не можуть працювати. 70% із них мовчки страждають. Часто до симптомів хворобливої менструації (дисменореї) додаються нудота, блювання, головний біль.
Лише у деяких країнах світу жінки можуть не виходити на роботу під час менструації. Але, по суті, мало хто користується цим правом, бо боїться видатися слабкою та незручною для роботодавця, остерігаючись глузування. Тема настільки табуйована, що одне з небагатьох досліджень показало сприйняття жінки “з тампоном” як менш компетентної та менш привабливої.
- Дисменорея: з власного досвіду
Любов Обущак,
лайфстайл і тревел блогер, дає особисті поради, що робити при болісній менструації:
Перші менструації сталися в мене несподівано просто у школі. Хоча я обговорювала цю тему з мамою, на той момент я залишилася наодинці зі своєю ситуацією.Тема була настільки табуйована, що я боялася, що про це хтось дізнається. Я буквально тулилася у кутку, щоб ніхто нічого не зрозумів, що зі мною. Це були страх, сором, тривога... Щодо фізіологічного дискомфорту, то найскладнішими були моменти, коли дні менструації збігалися з періодом змагань, оскільки я займалася спортом, та з днями контрольних робіт у школі. Навіть доводилося відмовлятися від участі у змаганнях, і тренери мене розуміли, хоча я дуже засмучувалася. А контрольні так просто не пропустиш – як я вже казала, у школі ця тема було “заборонена”, і ніхто особливо не був готовий турбуватися про стан дівчат.
Звісно, я поділилася цим з мамою, і вона сказала мені, що гінеколог має бути “найкращим другом” кожної дівчини. Мама записала мене до компетентного фахівця, до якого ходила сама, і я отримала пораду, завдяки якій я з лікарями поступово змогла знайти причину цього стану у ці дні та максимально усунути його.
Я закликаю всіх жінок не терпіти біль і будь-які незручні умови, вчасно звернутися до лікаря і дослухатися до його призначень. Знеболювальні не страшні. Страшно бути заручницею болю. Гінеколог не страшний! Страшно – коли боїшся йти до лікаря і це призводить до незворотних наслідків. Звертаюся до кожної жінки: знай, ти не самотня. Нас багато, і ми дуже сильні, але біль – не той стан, якому це слід доводити.
- Сильні болі при менструації: що робити
Карина Грек,
гінеколог, засновниця Школи природного планування сім’ї, розповідає про причини сильного болю при менструації і що слід робити в таких випадках:
У жіночому організмі за менструальний цикл відповідають два основні гормони. На першій фазі циклу – це естроген, на другій – прогестерон. Коли наближається ся менструація, рівень цих гормонів знижується. Так організм ніби “оновлюється”, щоб підготуватися до наступного циклу. Відповідно, менструація відбувається на найнижчому рівні гормонів у період, коли також знижується імунітет, а значить можуть з’являтися слабкість, апатія і навіть висип на шкірі у вигляді запалень. Тому в цей час важливо приділити особливу увагу повноцінному здоровому харчуванню, а за необхідності вживати вітаміни.
Загалом, менструація та менструальні болі є природним станом, який відчуває кожна дівчина та жінка у репродуктивний період (до менопаузи). Але якщо ваше загальне самопочуття під час менструації заважає звичайному способу життя (дівчина не може відвідувати школу, жінка – робочі зустрічі), потрібно шукати причину і усунути її. Спортивні навантаження на цей час дійсно рекомендується знизити. В іншому “менструальні” дні не повинні заважати якості життя.
Частою причиною хворобливих менструацій є ендометріоз - гормонозалежне захворювання, поширене у жінок репродуктивного віку. Насамперед, необхідно виключити цей діагноз. Але є й ідіопатичні болісні менструації, коли причини не виявлені, але є біль та інші симптоми. У такому випадку слід радикально змінити спосіб життя на кілька днів.
Найчастіше цей стан має спадковий характер, і тоді разом із лікарем слід шукати способи, які допоможуть пережити ці дні.
Матеріали зі спецпроєкту «Жіноче обличчя болю» спільно з Дарниця, журнал “Marie Claire” №136, весна 2022