Види головного болю
У цьому матеріалі розглянемо, які бувають основні типи головного болю. Також ми розповімо, чому виникає головний біль напруги.
Які бувають види головного болю
З точки зору медицини прийнято розрізняти дві великі групи головного болю:
- Первинні.
- Вторинні.
Первинні головні болі найпоширеніші, вони не є симптомом іншого захворювання, а розвиваються самі собою. Вторинний головний біль розвивається внаслідок іншого захворювання або коли існує початкова причина болю.
Серед первинних головних болів найчастіше зустрічаються такі основні види:
- головний біль напруги;
- мігрень;
- кластерний головний біль.
Візуальна мандрівка у світ головного болю – у проєкті Дарниці та Wonderzine.
Головний біль напруги
Головний біль напруги – це офіційний діагноз, визначення якого є у Міжнародній класифікації хвороб, хоча найчастіше його вважають “звичайним головним болем”, з яким час від часу стикається більше половини населення. Пацієнти часто описують його як відчуття, що «голову охоплює, ніби обручем» і створюється «відчуття тиску, ніби в касці». Біль зазвичай починається в потилиці або лобі і протягом півгодини поширюється на всю голову.
Головний біль напруги: симптоми
Головний біль напруги досить часто провокується стресом та емоційним навантаженням. Також природу головного болю напруги пов’язують з перенапругою м’язів плечей і шиї, що надалі викликає болючі відчуття. Ризик його появи у свою чергу можуть збільшувати недосипання, тривала робота за комп’ютером і навіть перебування в незручній позі. Роль судинного компонента, зокрема спазму судин у розвитку цього типу болю нині не доведена.
Від головного болю напруги у різні періоди життя страждає близько 70% населення земної кулі, серед яких переважна більшість жінки віком від 20 до 40 років. Українці не є винятком, і проблема такого типу головного болю є дуже поширеною і в нашій країні. Оскільки вирішення проблем болю – один із стратегічних напрямів діяльності фармацевтичної компанії «Дарниця», її фахівці розбираються у його природі та в засобах боротьби з ним.
Щодо лікування головного болю напруги, то провідні сучасні міжнародні рекомендації радять поєднання фармакологічних та нефармакологічних методів. Зокрема такий підхід активно використовується в Європі та США. Застосування спазмолітичних засобів у рекомендаціях не згадується.
Як фармакологічні засоби боротьби з цим видом болю використовують анальгетики, нестероїдні протизапальні засоби або поєднання їх із кофеїном. Наприклад, ацетилсаліцилова кислота + парацетамол + кофеїн. Вважається, що саме кофеїн посилює ефективність такої комбінації. Саме такі діючі речовини містять препарати “Цитрамон-Дарниця” і “Цитрамон Максі”* від фармацевтичної компанії “Дарниця”.
А щоб знизити ризик виникнення головного болю напруги, лікарі радять вдатися до таких нефармакологічних методів, як виявлення та запобігання тригерам, які викликають головний біль. Крім того, позитивний вплив на частоту виникнення головного болю напруги можуть мати:
- збалансування раціону;
- фізичні вправи;
- налагодження режиму сну.
Також полегшити стан допоможуть щоденні прогулянки на свіжому повітрі, масаж шиї та плечей, регулярний відпочинок.
Мігрень
Мігрень зустрічається переважно у жінок. Вонаменш поширена, ніж головний біль напруги. Напад мігрені найчастіше супроводжується головним болем пульсуючого характеру, частіше з однієї сторони – вражає одну половину голови. Іноді біль починається з потилиці, переходить у скроню та зосереджується в ділянці ока.
Мігрень: симптоми
Образно мігрень іноді описують так, ніби оси кусають очі або б’ють молотком по одній частині голови. Мігрень найчастіше супроводжується нудотою або блюванням, фото- та фонофобією (надчутливість до світла або звуків). Головний біль під час мігрені посилюється при фізичному навантаженні.
Для високого контролю нападів можуть застосовуватися специфічні засоби проти нападів мігрені – триптани, наприклад, елетриптан.
Триптани впливають на одну з ланок патогенезу мігрені, є агоністами серотонінових рецепторів та дозволяють зменшити больовий компонент. Вони виявляють свою дію протягом двох годин, тому їх потрібно застосувати якомога раніше від початку нападу. Це рецептурні препарати, які повинен призначати лікар лише після встановлення діагнозу «мігрень». Прикладом такого препарату може бути «Ельптан».**Кластерний головний біль – найважчий і, на щастя, не дуже поширений тип первинного болю (за статистичними даними – до 0,1% поширення у світі).
З особливостями мігрені у жінок, фармакологічними та нефармакологічними методами лікування можна ознайомитись у спецпроєкті Дарниці та Української правди.
Кластерний головний біль
Кластерний головний біль – найважчий і, на щастя, не дуже поширений тип первинного болю (за статистичними даними – до 0,1% поширення у світі).
Симптоми кластерного головного болю
Кластерний головний біль має специфічні симптоми – сльозотечу, пітливість шкіри, почервоніння та набряклість ока, закладеність носа. До того ж біль дуже сильний, він виявляється серією нападів (так званий пучок), які тривають від 15 до 180 хвилин і повторюються. Серія нападів може відбуватися протягом кількох тижнів або навіть місяців – це дуже виснажує людину.
Під час нападу виникає психомоторне збудження, людині важко перебувати у спокої, вона може ходити і навіть бігати по колу. Кластерний головний біль може призвести до панічних атак, депресивних станів та суїцидальних думок.*«Цитрамон-Дарниця» РП № UA/6550/01/01, «Цитрамон Максі» РП № UA/17370/01/01
** “Ельптан” РП № UA/18414/01/01, № UA/18414/01/02, № UA/18414/01/03 призначається лікарем та відпускається за рецептом