«Дарниця» підтримує посилення контролю за використанням налбуфіну
Фармацевтична компанія «Дарниця», що виробляє налбуфін*, глибоко усвідомлює свою відповідальність за якість, ефективність та безпеку кожного лікарського засобу, який випускається на ринок.
Ми також визнаємо, що опіоїдні препарати, навіть із відносно сприятливим профілем безпеки, як налбуфін, потребують не лише державного регулювання, але й високих стандартів корпоративного самоконтролю.
Ми розпочали розробку налбуфіну у 2020 році — ще до початку повномасштабного вторгнення, — орієнтуючись на затверджені медичні протоколи та зростаючу потребу в ефективному знеболенні в критичних умовах. Виробництво налбуфіну стартувало у травні 2023 року, а реалізація — в липні того ж року.
Ми чітко усвідомлюємо потенційні ризики немедичного застосування, властиві будь-якому опіоїду.
«Дарниця» не здійснює рекламу налбуфіну, не проводить комерційної промоції й веде етичну комунікацію з медичною спільнотою щодо його застосування.
Ми працюємо виключно на підставі замовлень від державних закупівельників, лікарень, дистриб’юторів та аптечних мереж, без індукування попиту.
За результатами 2024 року, частка компанії в ринку налбуфіну становила 9,5%**, що свідчить про обмежену частку участі, але не знімає нашої відповідальності за продукт і його обіг.
Згідно з чинним законодавством, налбуфін має відпускатися лише за рецептом***. Однак тривалий період недостатнього контролю за рецептурним обігом на рівні ринку призвів до надмірної доступності препарату, що в деяких випадках спричинило його немедичне застосування. Цей виклик потребує спільної реакції — держави, виробників, медичної спільноти, аптечного ритейлу.
У зв’язку з публічними сигналами щодо зловживань, компанія вже ініціювала внутрішній аудит дистрибуційних каналів, обсягів постачання та географії попиту, а також посилила моніторинг замовлень з боку комерційного ринку.
Ми не віддаємо препарат у благодійних програмах, де не можемо забезпечити надійний контроль. Ми також відкриті до формування рекомендацій для лікарів щодо обґрунтованого застосування налбуфіну, у співпраці з професійними асоціаціями.
Ми повністю підтримуємо ініціативи МОЗ України щодо посилення контролю за обігом опіоїдних анальгетиків, у тому числі налбуфіну, включаючи запровадження електронного рецепта, розширення аналітики та розвиток системи фармаконагляду. У разі ухвалення рішення про внесення налбуфіну до Переліку наркотичних засобів, ми забезпечимо повну відповідність виробничих і логістичних процесів новим вимогам.
Ми також підтримуємо створення спільних інформаційних кампаній для лікарів і пацієнтів щодо відповідального використання опіоїдних препаратів, а також беремо участь у фахових дискусіях, що стосуються клінічної доцільності, ефективності та безпеки знеболення.
Наша мета — забезпечити пацієнтів і лікарів якісними, ефективними та контрольованими інструментами для знеболення, водночас залишаючись соціально відповідальним виробником, який бачить не лише потреби ринку, а й вразливість людини.
*Під налбуфіном мається на увазі діюча речовина налбуфіну гідрохлорид.
**За даними системи дослідження ринку PharmXplorer.
***Наказ МОЗ від 19.07.2005, №360 «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків».