Комплексний ПТСР: діагностика та лікування
У цьому матеріалі ми розглянемо комплексний ПТСР (кПТСР): що це таке, як його можна діагностувати та як вилікувати.
Комплексний посттравматичний стресовий розлад: що це
В інших статтях цього розділу ми розповідали про ПТСР. Тепер поговоримо про комплексний ПТСР. Серед розладів, пов’язаних зі стресом, визначають два різні споріднені стани: посттравматичний стресовий розлад та комплексний посттравматичний стресовий розлад. Такі поняття зафіксовані й у Міжнародній класифікації хвороб (МКХ-11).
І ПТСР, і кПТСР є результатом переживання чогось глибоко травматичного. Ці розлади можуть викликати повторні переживання (флешбеки), кошмари та безсоння. Можуть провокувати сильний страх та відчуття небезпеки, навіть якщо вона минула. Про фактори ризику розвитку ПТСР ми говорили раніше.
До причин виникнення комплексного ПТСР можна віднести тривалі чи багаторазові контакти з травматичними подіями, наприклад:
- Неодноразовий вплив військових, бойових дій, катастроф, нещасних випадків, смертей чи насильницьких дій (це стосується і працівників служби екстреної допомоги).
- Жорстоке поводження з дітьми або відсутність догляду.
- Часті випадки, коли необхідно повідомляти травматичні новини іншим, наприклад, у лікарів.
- Життя під загрозою протягом тривалого періоду часу.
- Примус виконувати роботу секс-працівника.
- Домашнє насилля.
- Приналежність до культу.
- Вимушений стан свідка постійного насильства або насильницьких дій з боку інших.
- Регулярний та неодноразовий вплив словесних, емоційних образ або погроз.
- Бути тривалий час об’єктом булінгу.
- Викрадення, взяття в заручники.
кПТСР і ПТСР: основні відмінності
Незважаючи наподібність, існують характеристики, за якими можна відрізнити ПТСР від кПТСР.
- Основна відмінність між цими двома розладами полягає в частоті контакту із травмою, що спричинила розлад. Якщо ПТСР зазвичай є результатом однієї травматичної події, кПТСР викликаний багаторазовими, довготривалими, повторюваними або безперервними травмами.
- Перебіг ПТСР зазвичай менш важкий, ніж кПТСР.
- Визначення кПТСР описує більш складні реакції, що характерні для людей, які піддавались хронічній травмі.
- ПТСР і кПТСР мають дуже схожі симптоми, але кПТСР має також 3 додаткові категорії симптомів: складності з емоційною регуляцією, порушення відчуття власної гідності та міжособистісні проблеми.
Комплексний ПТСР: діагностика
Симптоми комплексного посттравматичного стресового розладу можуть бути різними та змінюватися з часом.
Якщо ви помічаєте у себе або своїх рідних якісь із цих симптомів протягом тривалого часу, то це можуть бути ознаки кПТСР (хоча люди з ПТСР теж можуть відчувати такі ж симптоми):
- Складності з контролюванням емоцій. Люди зазвичай втрачають контроль над своїми емоціями, що може виглядати як спалах гніву, постійний смуток, депресії та суїцидальні думки.
- Зацикленість на кривднику. Часто зосереджується на кривдникові, стосунках з ним або помсті.
- Негативне світосприйняття. кПТСР може примусити людину сприймати себе в негативному світлі. Такі люди можуть почуватися безпомічними, винуватими або стидатися самих себе. В них часто виникає відчуття суттєвої відмінності від інших людей та відсутність надії на те, що колись все може змінитися на краще.
- Труднощі у відносинах. Відносини можуть страждати через труднощі з довірою до інших та негативного ставлення до себе. Людина з кПТСР може уникати відносин через недовіру.
- Відокремленість від травми. Людина може відключитися від себе (деперсоналізація) та навколишнього світу (дереалізація). Деякі люди можуть навіть забути про свою травму, але це не позбавляє їх цих симптомів.
- Втрата системи цінностей. Це може включати в себе втрату своїх основних переконань, цінностей, релігійної віри або ж надії на мир та інших людей.
За посиланням нижче ви знайдете опитувальник посттравматичного стресового розладу.
Опитувальник посттравматичного стресового розладу (PCL-5)Терапія кПТСР
Терапія кПТСР
Лікування комплексного посттравматичного стресового розладу зазвичай включає в себе всі елементи стандартної терапії ПТСР: психотерапію (десенсибілізацію та репроцесуалізацію травми рухом очей та орієнтовану на травму когнітивно-поведінкову терапію) і медикаментозну терапію.
Інколи додатково працюють із такими емоційними сферами:
- керування сильними емоціями;
- побудова відносин, заснованих на підтримці;
- робота з почуттям нікчемності та провини.
Це може бути особливо важливим, якщо ви отримали ранню травму, наприклад, пережили жорстоке поводження в дитинстві. Адже через таку травму, можливо, ви так і не навчилися довіряти іншим людям чи відчувати себе у безпеці.
Стан людей з кПТСР значно більше впливає на них, ніж вони собі це уявляють. Пов'язано це з тим, що кПТСР переплітається з їхнім фундаментальним розумінням світу та самих себе.
Тобто, при лікуванні комплексного ПТСР люди будують нову основу, стабільність та безпеку для себе, навчаються емоційного регулювання. Вони дізнаються, що відносини можуть бути безпечними та надійними.
кПТСР, як і ПТСР потребують лікування і тому звернення до спеціаліста є першим і важливим кроком на шляху до одужання.
Джерела:
- Часті питання
- кПТСР включає в себе такі додаткові ознаки: труднощі з регуляцією емоцій, порушення почуття власної гідності та міжособистісні проблеми.
- Лікування комплексного посттравматичного стресового розладу підбирається та призначається індивідуально лікарем. Якщо ви виявили у себе чи близьких симптоми кПТСР не займайтеся самолікуванням, звертайтесь до фахівця по консультацію.