ПТСР та розлад харчової поведінки (РХП)
Розлад харчової поведінки та ПТСР – як можуть бути пов’язані ці два захворювання? Харчова поведінка може сильно змінюватися через стрес або певні травматичні обставини. Звісно, війна – одна з таких обставин. Іноді навіть ті, хто перебуває у відносній безпеці, “заїдають війну”. Далі у статті ми поговоримо про причини порушення харчової поведінки через ПТСР та про методи лікування.
РХП та посттравматичний синдром: у чому зв’язок
Що таке розлад харчової поведінки (РХП) при ПТСР? Гострий стрес пригнічує апетит. Після надходження стресового сигналу в організм виділяється адреналін, покращується кровопостачання, підвищується артеріальний тиск, частішає серцебиття. В той час як робота травної системи уповільнюється, адже вона заважає швидким реакціям. Їсти зовсім не хочеться.
Після пережитої небезпеки, коли ми відчуваємо відносну безпеку, нам треба відновити сили. У цей час виділяється кортизол, що посилює апетит. Коли стрес минає, рівень кортизолу зазвичай знижується до нормальних значень.
Але якщо стрес триває довго, як це відбувається в нас зараз, в організмі постійно зберігається підвищений рівень кортизолу. Відповідно і апетит може залишатися посиленим.
У той же час люди з розладами харчової поведінки більш схильні захворіти на посттравматичні стресові розлади. Детальну інформацію щодо ПТСР можна прочитати в окремій статті.
Щонайменше 52% людей із діагнозом “розлад харчової поведінки” свого часу отримали травму.
Види порушення харчової поведінки
Серед розладів харчової поведінки зазвичай виділяють чотири категорії, але можуть траплятися і їх поєднання.
- Нервова анорексія – коли хтось боїться набрати вагу і їсть надто мало.
- ARFID - (avoidant/restrictive food intake disorder) – уникальний/обмежувальний розлад прийому їжі. Люди з цим захворюванням не мають інтересу до їжі, мають сенсорні проблеми зі смаком, запахом або текстурою, або занепокоєння щодо поганого самопочуття після їжі.
- Нервова булімія – переїдання через психологічні фактори, після чого відбувається очищення організму шляхом блювання. При чому, за усвідомлення своєї важливості, як людини, спостерігається надмірна залежність від ваги чи форм тіла.
- Розлад переїдання – компульсивне переїдання (BED – binge-eating disorder) – коли хтось споживає велику кількість їжі за короткий час, відчуваючи, що не може зупинитися через підвищену тривогу.
- OSFED (other specified feeding or eating disorder) – інші специфічні розлади харчування або харчової поведінки.
Розлад харчової поведінки та ПТСР: статистика
- Чоловіки з нервовою булімією мають на 66% більший ризик посттравматичного стресу, ніж решта.
- Приблизно від 37 до 40% людей з нервовою булімією страждають на супутній ПТСР.
- Приблизно 26% жінок із розладом переїдання мають критерії ПТСР.
- Приблизно 23% людей із нервовою анорексією мають критерії ПТСР.
- 11,8% жінок з іншими типами розладів харчової поведінки мають симптоми ПТСР.
- Серед пацієнтів, які проходили лікування розладів харчової поведінки у стаціонарі, до 52% мали симптоми ПТСР.
Чи може ПТСР спричинити розлади харчової поведінки
Спойлер: “Так!”
- Травма може створити негативний образ власного тіла чи самосприйняття. Буває також, що люди звинувачують себе та свою зовнішність у тому, що з ними сталося. Якщо це так, то людина з ПТСР може використовувати їжу як спосіб змінити своє тіло, як захисний механізм або як спосіб для зменшення ненависті до себе.
- Анорексія може бути способом висловити свою агресію та способом відволіктися від болісних емоцій. Це як бажання сховатися, заховати себе від усіх навколо і зникнути.
- У деяких випадках у людей спостерігаються порушення харчування, як спосіб впоратися із болісними переживаннями. І ПТСР, і розлад харчової поведінки мають високі показники дисоціації — відчуття відірваності від себе. Цілком можливо, що люди, які страждають на обидва розлади, намагаються використовувати свої харчові звички як засіб відключити травматичні спогади та емоції або заглушити їх.
ПТСР та розлади харчової поведінки часто виникають одночасно, проте може бути й інакше.
Деякі люди можуть боротися з ПТСР, використовуючи розлади харчової поведінки як навичку подолання, спроби отримати відчуття контролю або спроби відключитися від тіла або покарати його.
І навпаки, людина з розладом харчової поведінки може бути більш вразливою до травм. Наприклад, деякі люди з розладом харчової поведінки мають настільки серйозний стан, що вимагають стаціонарної госпіталізації та годування через зонд для стабілізації стану. Такі серйозні ускладнення зі здоров'ям можуть спричинити ще гострішу реакцію на травму.
Нижче ви можете пройти опитувальник посттравматичного стресового розладу.
Опитувальник посттравматичного стресового розладу (PCL-5)
Особливості терапії порушення харчової поведінки при ПТСР
Пошук психологічних причин розладів харчової поведінки є життєво важливим для ефективного лікування та підтримки. Отже, якщо посттравматичний стресовий розлад відіграє певну роль у розладі харчової поведінки, його важливо подолати якнайшвидше для забезпечення одужання.
Якщо ви чи хтось із ваших знайомих відчуває, що травма має стосунок до їжі, важливо якнайшвидше отримати допомогу.
Серед методів лікування ПТСР рекомендується використання наступних методів психотерапії – орієнтована на травму когнітивно-поведінкова терапія та метод десенсибілізації та опрацювання за допомогою рухів очей.
Методи лікування РХП при ПТСР
Немає єдиного стандарту лікування розладів харчової поведінки при ПТСР.
Ви повинні розуміти, що шлях до одужання може бути довгим та складним.
Програма допомоги може включати такі методи лікування:
- Комплексне обстеження, надання інформації та узгодження плану допомоги.
- Індивідуальну когнітивно-поведінкову терапію.
- Психологічний супровід чи, за необхідності, сімейну психотерапію.
- Якщо потрібно – медикаментозну терапію.
Якщо ви помітили у себе чи своїх близьких симптоми ПТСР та зміну ставлення до їжі – обов’язково зверніться до професіонала, щоб знайти найкращі методи, які підійдуть саме вам.
Джерела:
- Klas Backholm, Rasmus Isomaa & Andreas Birgegård (2013) The prevalence and impact of trauma history in eating disorder patients, European Journal of Psychotraumatology, 4:1, 22482, DOI: 10.3402/ejpt.v4i0.22482
- Co-Occurring PTSD and Eating Disorders
- Часті питання
- Найчастіше серед причин РХП розглядають психологічну травму чи генетичну схильність.
- Розлад харчової поведінки зазвичай вимагає спостереження з боку трьох фахівців: психіатра, дієтолога та психолога.